O mně
193297_1470969833758_1819006102_917737_73684_oNarodil jsem se v roce 1974 v malé vesničce poblíž města Opavy. Láska k fotografii a přirozená zvědavost co všechno se dá pomocí vývojky a zvětšováku vykouzlit se u mně projevila už na základní škole.

Na svůj první fotoaparát nikdy nezapomenu. Byla to tehdy ještě sovětská zrcadlovka Ljubitel na klasický kinofilm. Dodnes ji vlastním společně se spoustou krásných černobílých sníkmků, které jsou jedinečné svou atmosférou a způsobem pořízení. Později tento přístroj nahradil kompaktní fotoaparát dovezený ze zahraničí, rovněž na kinofilm. Sovětskému monstru se však nevyrovnal.

Přelom ve tvůrčí činnosti pro mně znamenal rok 2002, kdy jsem si pořídil svůj první digitální fotoaparát. Byl to Sony Cybershot F717. Na tehdejší dobu velice výkonný přístroj s kvalitním objektivem Carl Zeiss a rozlišením 5 MPix. Na klasický kinofilm jsem nikdy nezanevřel, naopak, ale digitální fotografie skýtala mnoho nových možností a umožňovala spoustu experimentů.

Počátkem roku 2008 jsem se rozhodl posunout hranici určující kvalitu a možnosti fotografie o něco dále a pořídil jsem si svou první jednookou zrcadlovku... V současné době používám profesionální plnoformátový fotoaparát Nikon D700 a sadu špičkových objektivů Nikkor pokrývajících všechna běžná ohniska s vysokou světelností.

Nejvíce se zaměřuji na reportážní foto, které má své hlavní kouzlo v nepředvídatelnosti a nutnosti neustále improvizovat. Je většinou spontánní a vyzařuje z něj dynamika, kterou se pak snažím zachytit.

Nicméně doba si žádá i jiné snímky a proto v mé tvorbě najdete fotografie a portréty dětí, rodinek, svatební fotografie, modní a reklamní foto. I tyto fotografie se však snažím dělat co nejlépe a vnést do nich duši, tak aby i po několikátém shlédnutí své majitele oslovily a přinejmenším mu pomohly obnovit již dávno zapomenuté vzpomínky a okamžiky...

Jiří Buchta